20 yılı aşkın tecrübemizle şirketlerin teknoloji ve marka hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. TERA Bilişim, müşteri memnuniyetini ön planda tutan değer odaklı bir teknoloji firmasıdır.

Galeri

İletişim

Yukarı Dudullu Mah. Bayrak Cad. No:30/117 Ümraniye, İSTANBUL

info@terabilisim.com

+90 216 755 68 65

Bulut Depolama Hizmeti ve Cloud Computing

Siz hala sunucularınızı, uygulamalarınızı bulut bilişim sistemlerine (Cloud Computing) taşımadınız mı? Gelin hep beraber neden bulut sistemlerinize geçmeniz gerektiğine biraz değinelim.

Gelişen teknoloji ile beraber verilen hizmet modelleri de değişmektedir. Günümüzde daha etkin bir çözüm olarak giderek önem kazanan bir hizmet modeli de bulut sistemleri ve bulut depolama hizmetleridir.

bulut bilişim hizmetleri

Bulut Bilişim Hizmetleri; düşük maliyet, yüksek performans ihtiyacı, ölçeklenebilir ve esnek bir yapı, sürekli yönetme ve görüntüleme imkânı, devamlı yedeklenen bir yapı sunmaktadır. Kullanıcıların uygulama geliştirilmesine yönelik olarak tasarlanmış bulut hizmeti sizlere kolay erişilebilir esnek bir yapı sağlar

Bulut Bilişim Sistemleri

Bulut Bilişim Sistemlerine geçmekle ekstra personel, işletme ve bakım maliyetlerinden kurtulmuş olursunuz.  Sunucularınızın barındırma, elektrik, internet, iklimlendirme vb. hizmetlerini bulut hizmetleri üzerinden almış olursunuz. Cloud Computing hizmetlerinde kurulan yedekleme mimarisiyle sistemleriniz bölgesel bir doğal afet durumlarında bile kesintisiz hizmet vermektedir.

Kişisel verilerin korunması kanunuyla birlikte, kişisel verilerin yurt içinde tutulmasının önemi giderek artmaktadır. Verilerinizi yurt dışındaki bulut sunucularında tutmak için KVKK Kanunu kapsamında ekstra önlemler alınmasını gerektirmektedir. Bilinen en yaygın ve yurtdışı kaynaklı Cloud Computing hizmetleri Amazon AWS ve Microsoft Azure sistemleridir.

 

Bulut Bilişim Hizmet Türleri ve Modellerimiz

    • Bulut Depolama ve Yedekleme
    • Public Cloud
    • Private Cloud
    • Sanal Sunucu Kiralama
    • Sunucu Barındırma (co-location)

Bulut Tabanlı Depolama Hizmeti ve Bulut Yedekleme

Ekstra bir maliyet gerektirmeden şirketiniz dışında bir yapı oluşturup, depolama ihtiyacınıza çözüm sağlayabilirsiniz. Bulut depolama hizmetiyle ayrıca kurumunuz dışında sanal veya fiziksel yedekler alarak ve sanal makineleri de yedekleyerek verilerinizin sürekliliğini sağlayın.

Public Cloud (Genel Bulut Hizmeti)

İnternetteki sunucular üzerinden verilen genel bir cloud hizmetidir. Özel buluta göre biraz daha az güvenlidir ve yönetim, bakım maliyeti düşüktür. Çok daha güvenli ve bir yapı düşünürseniz burada Private Cloud (Özel Bulut) hizmeti devreye girmektedir.

Private Cloud (Özel Bulut Hizmeti)

İnternet ya da özel bir iç ağ vasıtasıyla genel kullanım yerine sadece belli kullanıcıların erişimine sunulan bulut hizmetleri olarak da tanımlanır.  Özel bulutlar üst seviyede gizlilik ve güvenlik sağlayarak üçüncü taraf sağlayıcıların gizli bilgilere erişimini engeller. Özel bulutlar, ekstra yönetim ve bakım maliyeti gerektirir.

Sanal Sunucu Kiralama Hizmeti

Size tahsis edilmiş kaynaklarla birlikte kendi sunucularınızı ve sistemlerinizi yönetebileceğiniz, kaynak kullanımını takip edebilecek sanal sunucu hizmetidir.  Sanal sunucu altyapısında sanallaştırmanın en sağlam ve yaygın modeli olan VMware alt yapısı kullanılmaktadır.

Sunucu Barındırma Hizmeti ( Co-Location)

Sunucu barındırma hizmeti (CoLocation), sunucu ve ağ bileşenlerinin en son teknolojiyle donatılmış bir ortamda barındırılarak, sistemlerinize ve uygulamalarınıza kesintisiz olarak erişim yapılmasını sağlar. Sizin sunucularınız için gerekli olan ağ, güvenlik, elektrik ve iklimlendirme hizmetlerini sağlayacak bir ortam sunulmaktadır.

bulut depolama hizmeti

Bulut Bilişim Altyapı Hizmetlerimiz

Sunucu Altyapısı

Tüm sunucu altyapısı HP tarafından cloud mimarisine uygun donanımlarından oluşmaktadır. Bulut Hizmeti ve Bulut Depolama Hizmeti HPE rack tipi sunucularda cluster yapısında ve sürekli erişebilirlik modeli ile hizmet verilmektedir.

 

Depolama Altyapısı

Storage altyapısı, kendi içerisinde fiziksel olarak yedekli 100’ün üzerinde disk kapasitesi barındıran HP ürün ailesi tarafından sağlamaktadır. Bunun yanı sıra toplamda 200’ün üzerinde disk kapasitesiyle donatılmış depolama katmanıyla ekstra yedekli yapı sağlanır. Tüm depolama katmanları RAID disk yapısı ve önbellek yapılandırması yapılmış hızlı SSD diskler vasıtasıyla fiber erişim ara yüzleri üzerinden veri güvenliği ve süreklilik sağlanmaktadır.

Ağ Altyapısı

Network ağ altyapısı olarak erişilebilirlik ve yüksek güvenilirlik sağlayan Aruba ağ cihazları kullanılmaktadır.

Hızlı ve performans odaklı internet bağlantısı ile tüm hizmetleriniz dünyanın her yerinden erişilebilir ve hızlı bir şekilde çalışır.

Yazılım Altyapısı

Sunucularda VMware Hypervisor kuruludur.  vCloud Director  ve ESXi hizmetleriyle beraber performans ve verimlilik sağlanır. Tüm yazılımlarınız ve uygulamalarınız istediğiniz işletim sistemleriyle uyumlu çalışmaktadır. Donanım ve yazılım uyumu sağlanmaktadır.

TERA Bilişim, Cloud Computing Hizmeti kapsamında en büyük bulut bilişim sağlayıcısı olma yolunda ilerleyen ve bulut depolama hizmeti veren firmalar arasında olan çözüm ortaklarıyla, müşterilerine yerli çözümlerin yanında Microsoft Azure çözümlerini de bulut hizmeti olarak sunmaktadır. Maliyet etkin, yüksek performanslı, güvenli yapıda korunan bir Cloud Computing hizmeti ihtiyacınız varsa bizimle irtibata geçin size en uygun bulut bilişim hizmet modelleri arasından birini çözüm olarak sunalım.