20 yılı aşkın tecrübemizle şirketlerin teknoloji ve marka hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. TERA Bilişim, müşteri memnuniyetini ön planda tutan değer odaklı bir teknoloji firmasıdır.

Galeri

İletişim

Yukarı Dudullu Mah. Bayrak Cad. No:30/117 Ümraniye, İSTANBUL

info@terabilisim.com

+90 216 755 68 65

SEO WEB Tasarım
google da ust siralara cikmak

Google da Üst Sıralara Çıkmak için 4 Önemli Tavsiye

“İnsanların bulmasını istemediğin bir şeyi nereye koymalısın?” diye bir söz vardır. Cevap: Google’ın 2. sayfasına.
Elbette, klişe ama bu ifadenin bir gerçeklik payı vardır. Günde 4 milyara yakın Google araması yapıldığını ve uzmanlar arama yapan kullanıcıların %75’inin arama sonuçlarının 2. sayfasını bile tıklamadığını söylüyor. Bu nedenle, işinizin başarısı için, Google da üst sıralara çıkmak çok önemlidir.

Google da ilk sırada çıkmak zaman alır ve bu bir maratondur. Ama bunun sonucunda daha fazla trafik, müşteri ve daha fazla kazanç elde edersiniz.

Bunu kim istemez ki?

Bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sitenizin sıralamada daha hızlı tırmanmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz bazı kesin teknikler vardır. Google sıralamalarını artırmak, daha fazla müşteri çekmek, güvenilirliği artırmak için birkaç fikir vermek istiyoruz.

İlk olarak, rakiplerinizi tanıyın.

Yerel hizmet tabanlı web siteniz varsa Google’da üst sıralara çıkmak daha kolay olabilir. Yapmanız gereken ilk şey araştırma, araştırma ve daha fazla araştırma. Bir Google sıralaması denetleyicisine göz atın. Daha iyisi, arama motoruna gidin ve insanların web sitenizi bulmak için kullanabileceği anahtar kelimeleri yazıp aratın. 

Popüler anahtar kelimeler için Google arama sonuçlarının ilk sayfasına girme şansı her geçen gün daha da azalıyor. Çünkü Google’ın 1.sayfasında görünen ilk 10 site muhtemelen yıllardır oradadır. Ayrıca, ilk sayfayı gösteren siteler genellikle büyük bir üne, yüzlerce hatta binlerce geri bağlantıya (backlink) sahiptir. Tabii ki bunun nedeni çok fazla maddi yatırım yapmasıdır.

Bunun yerine, uzun kuyruklu gidin.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler sizi Google aramalarının ilk sayfasına götürmenin en iyi ve en hızlı yoludur. İstatistikler uzun kuyruklu aramaların tüm Google aramalarının %70’inden fazlasını oluşturduğunu gösterin. Google söz konusu olduğunda insanlar genellikle ne aramak istediklerini biliyorlar.

Bir araba satın almak için, Google “otomobil bayileri”  ve “en iyi otomobil bayileri 2022” arama olasılığı daha yüksektir. Daha yüksek sıralayabileceğinizi düşündüğünüz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyin. Google reklamlarına veya diğer hizmetlere çok fazla para harcamak zorunda kalmazsınız.

İkincisi, eğer yoksa web siteniz için bir blog oluşturun.

İçerik anahtardır!

Yeni içerik oluşturmak, daha uzun kuyruk anahtar kelimeleri kullanmanızı ve geniş kitlelere ulaşmanızı sağlar. Sonuçta Google da üst sıralara çıkmanızı kolaylaştırır.

Daha fazla makale yazarsanız, sayfalarınız daha fazla dizine eklenir ve bu da trafiğinizi artıracaktır. Sabah kahveni içerken yaz. Yemekten önce yaz. Yemekten sonra yaz.

Yazmaya devam edin!

En az 1000 kelime veya daha fazlasını hedefleyin ve başlıklarınıza odaklanın. Akılda kalıcı başlıklar yazmanıza ve daha fazla okuyucu çekmenize yardımcı olacak birçok SEO aracı var.

Web’deki en popüler içerik türleri, daha fazla dikkat toplayan ve optimize etmesi daha kolay olan “Nasıl Yapılır”, “ilk on” ve “en iyi” türünde blog gönderileridir.

Son olarak, çevrimiçi yorumlarınızı ve itibarınızı geliştirin!

Bu strateji size daha yüksek bir sıralama getirmeyecek olsa da, dönüşümünüzü artıracaktır. Herkes Google da üst sıralara çıkmak için çabalıyor ve bu kesinlikle önemlidir. Fakat çoğu insanın fark etmediği şey, Google inceleme puanınızı geliştirerek daha fazla kişiyi doğrudan arama sonuçlarından dönüştürebilmenizdir. 

Bir araştırmaya göre 3 yıldızlı bir derecelendirmeden 5 yıldızlı bir derecelendirmeye geçmek, bir işletmeye %25 daha fazla tıklama getirmektedir. Ayrıca, yerel aramalarda tüketicilerin %56’sı, olumlu yorumlar alan bir işletmeyi seçmektedir. Bu nedenle yerel tüketiciler arasında olumlu dönüşlerin, arama sıralamasını artırabileceği ve güven oluşturabileceği sonucuna varabilirsiniz.

Yüksek Sıralama İçin Bonus Stratejileri

Yerel kuruluşlar, dernekler, etkinlikler ve hayır kurumları ile biraz daha yaratıcı etkinlikler yapabilirsiniz. Örneğin, bir etkinliğe ev sahipliği yaptığınız, sponsor olduğunuz veya etkinlikte konuşmacı olduğunuz için bir web sitesinde öne çıkabilirsiniz.

Yerel bir gazetede, yayında veya dergide yer almanızı sağlayan yerel bir yarışma, hayır etkinliği düzenleyebilirsiniz. Bu da web sitenize veya blogunuza geri bir bağlantı sağlayabilir.

Popüler yerel ve bölgesel sitelerde işletmeniz için bir profil oluşturun ve hakkımızda bölümünde bağlantınızı ekleyebilirsiniz. Bölgenizdeki  bir Ticaret Odası’na katılın ve kendi sitesinde de listelenin.

Sonuç

SEO (arama motoru optimizasyonu) eğlenceli ve zaman alan bir maratondur. Yukarıda yer alan basit teknikleri uygulayarak web sitenizin trafiğinde gerçek sonuçlar ve iyileştirmeler görebilirsiniz. Doğru ve uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanın, mümkün olduğunca çok içerik oluşturun. Google’da daha fazla inceleme yapmak için bir inceleme yazılımı kullanmanız gerekse bile çevrimiçi incelemelerinizi geliştirin.

Bir adım daha ileri gitmekten ve diğer kuruluşlara veya web sitelerine yaklaşmaktan korkmayın. Google sıralama stratejisini devamlı değiştirmektedir. Google da üst sıralara çıkmak için kendinizi sürekli güncel tutmalısınız. Ve tabii ki, herhangi bir SEO hizmet ve stratejisinin en önemli parçası asla vazgeçmeyin. Google da ilk sırada çıkmak sizin elinizde.

Author

Tera Bilişim